Parę lat temu zrealizowałem…

Parę lat temu zrealizowałem aplikację Payzzer do zarządzania pieniędzmi, której nie udało się zdobyć większego zainteresowania, niemniej udało jej się pozyskać wielu stałych użytkowników (niektórzy są z nią już ponad 7 lat). Aplikacja nie generuje dochodu, więc można powiedzieć, że utrzymuje ją hobbystycznie – w zasadzie sam z niej korzystam. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Od jakiegoś czasu powstał problem bo z pewnych względów musiałem zdjąć aplikację na Androida z Google Play i nie za bardzo było jak korzystać z Payzzera przy użyciu telefonu komórkowego. Wersja dla iOS nigdy nie istniała. Strona niestety nie była responsywna (RWD) więc operowanie przeglądarką nie wchodziło w grę. Warto dodać, że istniała bardzo uproszczona wersja mobilna (taka w „starym stylu” z domeną „m.” na początku) ale ja osobiście nie mogłem się do niej przyzwyczaić. Z ekonomicznego punktu widzenia nie było za dużo sensu tworzyć nowej wersji mobilnej.

Kilka dni temu trafiłem jednak na prezentacje Google, w której wspomnieli o Reactive Web Apps. Czyli w zasadzie technice tworzenia aplikacji mobilnej (iOS/Android) z responsywnej strony internetowej. Stwierdziłem, że to może się udać. Dodam, że to też nie tak, że wcześniej nie spotkałem się z tym terminem, po prostu jakoś wcześniej nie wzbudziło to mojego zainteresowania.

Kilka dni później po hakowaniu (baaardzo) starego kodu udało mi się uzyskać Payzzera, który jakoś (bez fajerwerków) wyświetla się w przeglądarce mobilnej. Dorzuciłem wymagane pliki przez RWA na serwer aplikacji i… tadam! Stworzyłem przekosmicznie niskim kosztem „aplikację mobilną” dla iOS i Androida. (ʘ‿ʘ) Oczywiście aplikacja nie jest dostępna w Google Play czy AppStore. Aby zrobić ze strony aplikację należy wykonać kilka kroków w przeglądarce.

Oczywiście, że w porównaniu z aplikacjami natywnymi PWA ma bardzo wiele wad. Można mieć też wiele uwag do tej mojej implementacji, która jest raczej taką „kluchą” niż PWA z prawdziwego zdarzenia. Niemniej nie można nie docenić łatwości w konwersji dość starego projektu. Z punktu widzenia użytkownika produkt, który właśnie otrzymali być może nie jest najwyższej jakości (jeszcze, bo cały czas aplikację można ulepszać) ale w zasadzie rozwiązuje bardzo dobrze problem z dostępem do Payzzera z telefonu czy tabletu. I w mojej opinii user experience jest co najmniej akceptowalny.

PS. wiem, że jeszcze sporo do doszlifowania. ( ͡º ͜ʖ͡º)

(Na screenie nie mój budżet ale konto demo)

#programowanie #android #ios #przemyslenia #finanse